La probele scrise ale examenului de  Bacalaureat din sesiunea iunie-iulie 2021 s-au înscris 5212 candidați, care vor susține probele în 21 de centre de examen. Potrivit calendarului Bacalaureatului, prima probă scrisă a examenului va avea loc pe data de 28 iunie 2021, respectiv proba la Limba și literatura română. Trebuie precizat că pe 29 iunie 2021 va avea loc proba obligatorie a profilului, pe 30 iunie 2021 – proba la alegere a profilului și specializării, iar pe 1 iulie 2021 se va desfășura proba scrisă la Limba și literatura maternă.

 Repartizarea candidaților în centrele de examen se va face astfel: 

Etichete de rânduri NUMAR CANDIDAȚI INSCRISI
1. CE – COLEGIUL “ALEXANDRU CEL BUN” GURA HUMORULUI 325
COLEGIUL “ALEXANDRU CEL BUN” GURA HUMORULUI 325
2.CE -COLEGIUL “ANDRONIC MOTRESCU” RĂDĂUȚI 209
COLEGIUL “ANDRONIC MOTRESCU” RĂDĂUȚI 197
LICEUL TEHNOLOGIC “VASILE GHERASIM” MARGINEA 12
3.CE -COLEGIUL “VASILE LOVINESCU” FĂLTICENI 169
COLEGIUL “VASILE LOVINESCU” FĂLTICENI 169
4. CE -COLEGIUL ECONOMIC “DIMITRIE CANTEMIR” SUCEAVA 327
COLEGIUL ECONOMIC “DIMITRIE CANTEMIR” SUCEAVA 327
5.CE – COLEGIUL NAȚIONAL “DRAGOȘ VODĂ” CÂMPULUNG MOLDOVENESC 151
CENTRUL DE STUDII “ȘTEFAN CEL MARE ȘI SFÂNT – BUCOVINA” CÂMPULUNG MOLDOVENESC 2
COLEGIUL NAȚIONAL “DRAGOȘ VODĂ” CÂMPULUNG MOLDOVENESC 149
6.CE – COLEGIUL NAȚIONAL “EUDOXIU HURMUZACHI” RĂDĂUȚI 212
COLEGIUL NAȚIONAL “EUDOXIU HURMUZACHI” RĂDĂUȚI 212
7. CE – COLEGIUL NAȚIONAL “MIHAI EMINESCU” SUCEAVA 293
COLEGIUL NAȚIONAL “MIHAI EMINESCU” SUCEAVA 237
LICEUL TEHNOLOGIC “MIHAI EMINESCU” DUMBRĂVENI 56
8. CE – COLEGIUL NAȚIONAL “NICU GANE” FĂLTICENI 223
COLEGIUL NAȚIONAL “NICU GANE” FĂLTICENI 223
9. CE – COLEGIUL NAȚIONAL “PETRU RAREȘ” SUCEAVA 267
COLEGIUL NAȚIONAL “PETRU RAREȘ” SUCEAVA 258
LICEUL “NATANAEL” SUCEAVA 9
10. CE – COLEGIUL NAȚIONAL “ȘTEFAN CEL MARE” SUCEAVA 345
COLEGIUL DE ARTĂ “CIPRIAN PORUMBESCU” SUCEAVA 139
COLEGIUL NAȚIONAL “ȘTEFAN CEL MARE” SUCEAVA 184
SEMINARUL TEOLOGIC LICEAL ORTODOX “MITROPOLITUL DOSOFTEI” SUCEAVA 22
11. CE – COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ “SPIRU HARET” SUCEAVA 379
COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ “SPIRU HARET” SUCEAVA 218
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SUCEAVA 161
12. CE – COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR “ȘTEFAN CEL MARE” CÂMPULUNG MOLDOVENESC 162
COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR “ȘTEFAN CEL MARE” CÂMPULUNG MOLDOVENESC 115
LICEUL TEHNOLOGIC “VASILE COCEA” MOLDOVIȚA 31
LICEUL TEHNOLOGIC NR. 1 CÂMPULUNG MOLDOVENESC 16
13. CE – COLEGIUL SILVIC “BUCOVINA” CÂMPULUNG MOLDOVENESC 162
COLEGIUL SILVIC “BUCOVINA” CÂMPULUNG MOLDOVENESC 162
   
14. CE – COLEGIUL TEHNIC “ALEXANDRU IOAN CUZA” SUCEAVA 212
COLEGIUL TEHNIC “ALEXANDRU IOAN CUZA” SUCEAVA 150
LICEUL TEHNOLOGIC “IORGU VÎRNAV LITEANU” LITENI 62
15. CE – COLEGIUL TEHNIC “LAȚCU VODĂ” SIRET 201
COLEGIUL TEHNIC “LAȚCU VODĂ” SIRET 201
16. CE – COLEGIUL TEHNIC “MIHAI BĂCESCU” FĂLTICENI 357
COLEGIUL TEHNIC “MIHAI BĂCESCU” FĂLTICENI 290
LICEUL TEHNOLOGIC “OLTEA DOAMNA” DOLHASCA 67
17. CE – COLEGIUL TEHNIC “SAMUIL ISOPESCU” SUCEAVA 307
COLEGIUL TEHNIC “PETRU MUȘAT” SUCEAVA 62
COLEGIUL TEHNIC “SAMUIL ISOPESCU” SUCEAVA 53
COLEGIUL TEHNIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ SUCEAVA 97
LICEUL TEHNOLOGIC “VIRGIL MADGEARU” SUCEAVA 20
LICEUL TEORETIC “FILADELFIA” SUCEAVA 75
18. CE – COLEGIUL TEHNIC RĂDĂUȚI 252
COLEGIUL TEHNIC RĂDĂUȚI 243
LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL BIVOLARIE 9
19. CE – LICEUL TEHNOLOGIC “ION NISTOR” VICOVU DE SUS 306
LICEUL TEHNOLOGIC “ION NISTOR” VICOVU DE SUS 306
20. CE – LICEUL TEHNOLOGIC ”ȘTEFAN CEL MARE” CAJVANA 113
LICEUL TEHNOLOGIC “NICANOR MOROȘAN” PÂRTESTII DE JOS 22
LICEUL TEHNOLOGIC “TOMȘA VODĂ” SOLCA 43
LICEUL TEHNOLOGIC ”ȘTEFAN CEL MARE” CAJVANA 48
21. CE – LICEUL TEORETIC ”ION LUCA” VATRA DORNEI 240
LICEUL TEHNOLOGIC “NICOLAI NANU” BROȘTENI 21
LICEUL TEHNOLOGIC “VASILE DEAC” VATRA DORNEI 16
LICEUL TEHNOLOGIC DORNA CANDRENILOR 33
LICEUL TEORETIC ”ION LUCA” VATRA DORNEI 170
Total general 5212

Probele scrise din cadrul Examenului Național de Bacalaureat  2021 se vor desfășura în perioada 28 iunie – 9 iulie 2021, după cum urmează:

  • 28 iunie: Limba și literatura română – E.a)
  • 29 iunie: Proba obligatorie a profilului – E.c)
  • 30 iunie: Proba la alegere a profilului și specializării – E.d)
  • 1 iulie: Limba și literatura maternă –  proba E.b)
  • 5 iulie: Afișarea rezultatelor la probele scrise până la ora 12.00 și depunerea contestațiilor în intervalul orar 12.00 – 18.00
  • 6-9 iulie: rezolvarea contestațiilor
  • 9 iulie: afișarea rezultatelor finale

Pentru evaluarea lucrărilor au fost constituite trei Centre zonale de evaluare: Liceul Teoretic „Filadelfia” Suceava, Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava și Liceul cu Program Sportiv Suceava.

În perioada 14-25 iunie 2021, va avea loc echivalarea / recunoașterea nivelurilor de competență din cadrul probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale, în fiecare unitate de învățământ liceal care are clase de final de ciclu de învățământ.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.