Viceprimarul sucevean Lucian Harșovschi anunță că, în perioada 1 martie – 26 aprilie, în municipiul Suceava, se desfăşoară campania de curăţenie de primăvară.

Adresez sucevenilor rugămintea de a ajuta la menţinerea acesteia. Este datoria noastră să păstrăm orașul curat”, a transmis Lucian Harșovschi.

Acesta a prezentat și programul complet pe echipe, cartiere şi asociaţii de proprietari. Astfel, în prima etapă, care se desfășoară până pe 15 martie, are loc salubrizarea arterelor principale în Municipiul Suceava după perioada de iarnă

Se acţionează cu două echipe în cartierele: Obcini, George Enescu, Zona centrală, Zamca, Burdujeni şi Iţcani. Fiecare echipă este formată din 10 muncitori şi un şef de echipă. Se va acţiona cu două autospeciale de măturat mecanizat carosabil, patru autospeciale de măturat trotuarul, două încărcătoare frontale tip Wola, două autospeciale de transport deşeuri şi două autospeciale de spălat străzi”, a mai transmis viceprimarul sucevean.

Activităţi desfăşurate: toaletarea gardului viu, curăţat rigole, greblat spaţii verzi, măturat manual/mecanizat străzi, trotuare, colectat deşeuri spaţii verzi, spălat străzi, trotuare şi alte spaţii, spălat mobilier stradal, completat/montat coşuri deşeuri stradale.

 

Etapa a II-a, care se va desfășura în perioada 18 martie – 05 aprilie 2019, va presupune pregătirea municipiului Suceava pentru sărbătorile de Paşti, împreună cu asociaţiile de proprietari și se va desfășura astfel:

1. Săptămâna 18 – 22 martie 2019
Echipa I – Cartierul Obcini
Luni: Asociaţia 23+27, Asociația 8+30,
Marţi: Asociaţia 23+27, Asociația 8+30,
Miercuri: Asociaţia 23+27, Asociația 8+30, Asociaţia Măgura, Asociația 14,
Joi: Asociaţia 23+27, Asociația 8+30, Asociaţia Măgura, Asociația 14,
Vineri : Asociaţia Măgura, Asociația 8+30
Echipa II – Cartier Burdujeni
Luni: Asociaţia 41, Asociația 44,
Marţi: Asociaţia 50,
Miercuri: Asociaţia 33, Asociația 34,
Joi: Asociaţia 32, Asociația 33
Vineri : Asociația 39,
2. Săptămâna 25 – 29 martie 2019
Echipa I – Cartier George Enescu
Luni: Asociaţia 9 , Asociația 11,
Marţi: Asociaţia 45,
Miercuri: Asociaţia 29,
Joi: Asociaţia 7, Asociaţia 6 Lazar Vicol, Asociaţia G5
Vineri : Asociaţia 21 Universităţii , asociaţia 6 Lazăr Vicol

Echipa II – Cartier Burdujeni
Luni: Asociaţia 32, Asociaţia 33, Asociaţia 34
Marţi: Asociaţia 33, Asociaţia 34
Miercuri: Asociaţia 36, Asociatia 15, Asociatia 37, Asociaţia 39
Joi: Asociaţia Gospodarul – Cartier Iţcani,
Vineri : Artera de legătură, Traian Vuia , Cernăuţi
3. Săptămâna 01 – 05 aprilie 2019
Echipa I- Zona Centrală
Luni: Asociaţia A12, Asociația 18, Asociația 19, Asociația Areni Observator
Marţi: Asociaţia A12, Asociația 18, Asociația 19, Asociația 16
Miercuri: Asociaţia 24, Asociația 25, Asociația 26
Joi: Asociaţia 1 Parc, Asociaţia 3
Vineri : Asociaţia10, Asociaţia 22 Obor
Echipa II – Cartierul Iţcani + Cartier Zamca
Luni: Asociaţia Gospodaru,
Marţi: Asociaţia 57, Asociaţia 60, Asociaţia 70
Miercuri: Asociaţia 2 Armenească, Asociaţia 3, Asociaţia T3
Joi: Asociaţia 2 Armenească, Asociaţia 3, Asociaţia Naţional
Vineri : Asociaţia 21 George Enescu, Asociaţia 17, Asociaţia 52, Asociaţia 59

 

În etapa a III-a, care va avea loc în perioada 08-19 aprilie 2019, se va relua programul de salubrizare în cartiere, astfel:

1. Săptămâna 08 – 12 aprilie 2019
Echipa I
Luni: Cartierul Obcini – Asociaţia 23+27, Asociația 8+30;
Marţi: Cartierul Obcini – Asociaţia 23+27, Asociația 8+30, Asociaţia Măgura, Asociația 14;
Miercuri: Cartierul Obcini – Asociaţia 23+27, Asociația 8+30, Asociaţia Măgura, Asociația 14;
Joi: Cartier George Enescu – Asociaţia 9, Asociația 11, Asociația 45;
Vineri : Cartier George Enescu – Asociația 6, Asociația 7, Asociația 29, Asociația G5
Echipa II
Luni: Cartier Burdujeni – Cuza Vodă I, Asociația 50
Marţi: Cartier Burdujeni – Cuza Vodă III, Asociaţia 41, Asociația 44,
Miercuri: Cartier Burdujeni – Cuza Vodă II, Asociaţia 32, Asociația 33, Asociația 34
Joi: Cartier Burdujeni – ANL, Asociaţia 39, Asociația 36,
Vineri : Cartier Burdujeni – ANL, Asociația 15, Asociația 37,Asociația 39
2. Săptămâna 15 – 19 aprilie 2019
Echipa I
Luni: Cartier George Enescu, Asociaţia 6, Asociația 12, Asociația 18, Asociația 19,
Asociația Areni – Observator
Marţi: Cartier George Enescu, Asociaţia 18, Asociația 16,
Miercuri: Zona Centrală, Asociaţia 24, Asociația 25, Asociația 26
Joi: Zona Centrală, Asociaţia 1 Parc, Asociația 3
Vineri : Zona Centrală, Asociaţia 22 Obor, Asociația 10
Echipa II
Luni: Cartierul Iţcani, Asociaţia Gospodarul
Marţi: Cartierul Iţcani, Asociaţia Gospodarul
Miercuri: Zona Centrală, Cartier Zamca, Asociaţia 57, Asociaţia 60, Asociaţia 70, Asociaţia T3
Joi: Zona Centrală, Cartier Zamca, Asociaţia 2 Armenească, Asociaţia 3, Asociaţia Național
Vineri : Cartier Zamca, Asociaţia 21, Asociaţia 17, Asociaţia 52, Asociația 59

Etapa a IV-a se va desfășura în perioada 22 – 26 aprilie 2019 și va presupune pregătirea
Municipiului Suceava pentru sărbătorile de Paşti, împreună cu unităţile de învăţământ.
În această săptămână se vor salubriza anumite zone (în zonele unităţilor de învăţământ, în zonele cultelor religioase, zonele de agrement, parcuri etc.) care vor fi stabilite la momentul respectiv: Şcoala Generală Nr. 9 „Ion Creangă, Şcoala Generală Nr. 8 Liceul cu Program Sportiv, Şcoala Generală Nr.4, Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret”, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir”, Şcoala Generală Nr. 3, Colegiul Tehnic „Samoil Isopescu”, Şcoala Gimnazială Nr. 1, Colegiul Naţional „Petru Rareş”, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare”, Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu”.

Comentarii Facebook

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.