Două concursuri de toacă pentru copii și tineret s-au desfășurat în județul Suceava la care Consiliul Județean Suceava prin Centrul Cultural Bucovina a acordat premii în bani laureaților.

Concursul de toacă „Lemnul sfânt care cântă”, ediția a V-a, organizat de Parohia Ortodoxă Dumbrăveni având ca parteneri Primăria și Consiliul local Dumbrăveni, s-a desfășurat pe data de 31 iulie 2016. Au participat un număr de 72 de concurenți, iar juriul, alcătuit din diaconul Ciprian Ursuleasa, prof. Florin Lucariu și dr. Constanța Cristescu, a acordat următoarele premii:

 

Categoria 3 – 6 ani – Premiul I – Iosif Ștefan (Dumbrăveni), Premiul II – Cozmin Pavăl (Sălăgeni), Premiul III – Sofia Grigore (Dorohoi);

Categoria elevi clasele I – IV – Premiul I – Matei Ștefan (Dumbrăveni), Premiul II – Adelina Ștefan (Dumbrăveni), Silvia Șalgău (Dumbrăveni), Premiul III – Tudor Reboșapcă (Suceava), Robert Ștefănucă (Dumbrăveni);

Categoria elevi clasele V – VIII – Premiul I – Iustinian Roman (Dumbrăveni), Premiul II – Vasile Cernescu (Hârlău), Premiul III – Nicolae Vamanu (Frumușica);

Categoria elevi de liceu, școli de meserii și studenți – Premiul I – Marian Jijie (Dumbrăveni), Premiul II – Vasile Ioniță (Dumbrăveni);

Marele Premiu – Marius Antonesei (Dumbrăveni);

Mențiuni – Daniel Rață, Andreea Ștefan, Andreea Fandache, Daria Sturza (Dumbrăveni), Andrei Balan (Bursuceni).

 

Concursul „Răsună toaca-n cer”, ediția a VI-a, organizat de Parohia Ortodoxă Rotunda cu sprijinul Primăriei și Consiliului local Liteni și al Mănăstirii Probota, s-a desfășurat pe data de 7 august a.c., La concurs au participat 58 de concurenți, iar juriul a acordat următoarele premii:

 

Categoria 3 – 6 ani – Premiul I – Iosif Ștefan (Dumbrăveni), Premiul II – Sofica Grigore (Dorohoi);

Categoria elevi cl. I – IV – Premiul I – Laurențiu Amănoaie (Fălticeni), Premiul II – Ștefan Constantin (Fălticeni), Premiul III – Daniel Gănuț (Rotunda), Maria Vamanu (Frumușica);

Categoria elevi cl. V-VIII – Premiul I – Ionuț Strugaru (Rotunda), Premiul II – Silviu Liuță (Dolhești), Premiul III – Gabriel Mateiciuc (Suceava), Constantin Irimia (Poiana);

Categoria elevi de liceu, școli de meserii și studenți – Premiul I – Marian Jijie (Dumbrăveni), Premiul II – Cozmin Zaharia (Hreațca), Premiul III – Ilie Maftei (Poiana);

Marele Premiu – Matei Andrei Ștefan (Dumbrăveni);

Mențiuni și premii speciale – Mențiune – Marius Antonesei (Dumbrăveni), Iustin Roman (Dumbrăveni), Andrei Poenaru (Rotunda), Premiu special – Ionuț Majeru (Edineț – Republica Moldova).

 

Comentarii Facebook

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.