În anul 2019, la nivelul Centrului Județean A.P.I.A. Suceava au fost primite și analizate 46.595 de cereri cu solicitări pe schemele de sprijin. Potrivir reprezentantului APIA Suceava, Doina Zamă, cele mai multe cereri pentru subvenție au fost depuse la Centrul din Fălticeni, în număr de 9 086, în timp ce, cele mai puține cereri, adică 242, au fost înregistrate la Centrul Județean.

„La Centrul Județean au fost înregistrate doar 242 de cereri pentru că aici se adresează doar fermierii care depășesc un un număr de hectare de teren”, a precizat Doina Zamă, reprezentantul APIA Suceava.

Situatia depunerii cererilor unice  de sprijin in campania 2019, pe centre locale, in judetul Suceava  este prezentata în tabelul urmator:

 

Nr. crtCentruCereri depuse 2018 totalSuprafata utilizataCereri  cu schema ANT7      Cereri  cu schema ANT8      Cereri  cu schema ANT9     Cereri  cu schemaCereri  cu schemaCereri  cu schema
-ha-SC-VLSC-TCSC-O/C
1Judetean Suceava24237.763,304410050711411
2Local Suceava8.28926.373,22240122134490310
3Local Falticeni9.08629.814,86352133526379412
4Local Gura Humorului4.71815.583,063331247197241816
5Local Clg.Mold.5.77729.298,561183269443624204
6Local Vatra Dornei5.02822.331,521043204119402128
7Local Radauti4.71114.569,152808191063817
8Local Siret2.9619.635,41127429622108
9Local Cajvana2.5767.934,02141462722414
10Local Vicovu de Sus3.2078.922,17132974424723
TOTAL46.595202.227,273.87511.3521.1981.6376583

 

De altfel, reprezentantul APIA a subliniat că, în urma controalelor din teren, mai mulți fermieri au fost sancționați și puși să restituie sumele încasate. Mai mult decât atât, aceștia nu mai au voie să solicite sprijin pentru o perioadă de 5 ani.

„În activitatea de recuperare a creanțelor generate de derularea fondurilor europene pentru agricultura FEGA și FEADR, precum și finanțarea de la bugetul de stat, APIA Suceava a luat toate masurile în vederea constatării, înregistrării și recuperării debitelor, întocmind note de fundamentare, procese verbale de constatare, înregistrând în Regstrul Debitorilor Europeni și Registrul Debitorilor Naționali, urmărind transmiterea și recuperarea acestor debite”, a declarat Doina Zamă.

 Potrivit APIA Suceava, la 30 iunie 2019  situația debitorilor europeni este următoarea (procentul de recuperare fiind de 86%):

PerioadaNumar debitori europeniDebite inregistrateDebite recuperate
2007-201826.16532.470.53224.897.040
20193.7551.372.1862.454.596
Total29.92033.842.71827.351.636

 

De altfel, trebuie precizat că în Semestrul I 2019 s-au constituit un număr de 6 procese verbale de stabilire a creanțelor bugetare pentru mai multe tipuri de sprijin financiar acordat de la Bugetul National, în valoare de 6770,24 lei, la care se adaugă creanțe accesorii în valoare de 169948,61 lei. Sumele rămase de recuperat sunt 152,22 lei – creanțe bugetare și 38 573,68 lei accesorii, procentul de recuperare fiind în jur de 80%.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.