Vineri, 31 mai, și sâmbătă, 1 iunie 2019, la București, pe stadionul Lia Manoliu, a avut loc Campionatul Național de Juniori 2 și 3, etapa 1, în aer liber.

În prima zi, doi sportivi legitimați la CSM Dorna Vatra Dornei, club sprijinit de Primăria Municipiului Vatra-Dornei și Consiliul Local, au ocupat două locuri I. Este vorba despre Kore Robert-Petru, care s-a impus în proba de 1.500 metri categoria juniori 3, și despre Claudia Ionela Costiuc, tot în proba de 1.500 de metri.
A doua zi, sportivii dorneni, cei doi sportivi au obținut din nou rezultate foarte bune. Astfel, Kore Robert-Petru, în proba de 800 metri, s-a clasat pe locul 1 la categoria juniori 3 și Claudia Ionela Costiuc, a obținut locul 2, tot în proba de 800 metri.

„Sunt mulțumit de rezultatele obținute de sportivii mei la primul concurs pe pistă și sper ca până la finale să obținem locuri cât mai fruntașe. De asemenea, aș vrea să multumesc celor care ne sprijină: Primăria Municipiului Vatra Dornei și Consiliul Local”, a declarat antrenorul de la CSM Dorna, prof. Prâsneac Cristian.