La Câmpulung Moldovenesc se va desfășura, pe esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor, în perioada 26 – 28 iulie 2019, cea de-a XXX-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Întâlniri Bucovinene”, manifestare organizată de Primăria municipiului Câmpulung Moldovenesc, Consiliul Județean Suceava și Centrul Cultural „Bucovina”.

Festivalul, care nu reprezintă doar un eveniment cultural multietnic ce nu are echivalent în Europa, ci și o istorie de inițiere a legăturilor bazate pe parteneriat între țările care au semnat protocolul de colaborare (Polonia, România, Ungaria și Ucraina).

„Întâlniri Bucovinene” de treizece de ani popularizează și apără cultural populară bucovineană. Accentuează toleranța și gul cultural, ca modalitate de funcționare în relațiile contemporane complexe.

Inițiatorul și principalul organizator al festivalului, timp de 29 de ani, a fost Casa de Cultură din Piła – Polonia, respectiv dl. Zbigniew Kowalski, care este și directorul festivalului.
Având o desfășurare itinerantă (Polonia – Jastrowie și Piła / 19- 23 iunie; Lubań/ 22-23 august, Dzierźoniów / 24 – 25 august); Ucraina – Cernăuți / 20 – 22 septembrie; România – Câmpulung Moldovenesc / 26 – 28 iulie; Ungaria – Bonyhád / 2 – 4 august), festivalul demonstrează ce loc important ocupă cultura în procesul înțelegerii și cunoașterii, respectului reciproc, toleranței în conviețuire și bunei vecinătăți între diferitele grupuri etnice.

În cadrul Festivalului Internațional de Folclor „Întâlniri Bucovinene” se desfășoară și faza finală a Festivalului – concurs județean de folclor „Comori de suflet românesc”, ediția a XVII-a, manifestare la care vor concura 70 de grupuri folclorice de amatori, cele care s-au situat pe locul I la fazele zonale, care s-au desfășurat în martie – aprilie 2019.
La evenimentul de la Câmpulung Moldovenesc, cu prilejul căruia va fi organizat și un Târg al meșterilor populari (35 meșteri din județul Suceava, din Iași, Botoșani, Bârlad, Vâlcea, Dorohoi, Corund, Republica Moldova), se așteaptă un număr record de participanți: 500 artiști din străinătate, peste 1.500 artiști amatori din județ, alături de care vor evolua în spectacol: Ansamblul Artistic „CIPRIAN PORUMBESCU” din Suceava, Ansamblul „ROMANAȚI” din Caracal și în recital ION PALADE din Chișinău.

Vineri, 26 iulie

 

Vineri, 26 iulie, de la ora 10 va avea loc Parada Festivalului Internațional de Folclor „Întâlniri Bucovinene”, ediția a XXX-a.

Parada va fi deschisă, ca în fiecare an, de cai, căruțe și buciumași. La paradă vorparticipa grupuri folclorice din județul Suceava, din Polonia, Ucraina și din Republica Moldova, după cum urmează: FLOARE DE COLȚ Câmpulung, PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung, ECOUL MUNTELUI Câmpulung, SOLONCEANCA SolonețulNou, MICA POIANĂ PoianaMicului, GARAI IFJÚSÁGI UNGARIA, DUNAWIEC POLONIA, DOLINIAKA UCRAINA, DOR STRĂBUN Bilca, ALTIȚA Bilca, WATRA POLONIA, PODGRODZIANKI POLONIA, FLOARE DE CIREȘ REP.MOLDOVA, CLOPOȚELUL Comănești, F NT NIȚA Fîntînele, DOINIȚA REPUBLICA MOLDOVA, DINASTIA UCRAINA, YUNIST UCRAINA, OBERIG UCRAINA, BARVYSTYI UCRAINA, CHERNIVCHANKA UCRAINA, CHEREMSHINA UCRAINA, BEREGHINIA UCRAINA și FLORI DE BUCOVINA Sadova.

Deschiderea oficială a evenimentului va avea loc vineri, 26 iulie, la ora 12:30, cu buciumași și Grupul vocal Piatra Șoimului din Câmpulung Moldovenesc, iar de la ora 13:00 vor concerta ansamblurile poloneze Solonceanca din Solonețul Nou și Mica Poiană din Poiana Micului.

La ora 13:20 este programată finala Festivalului-concurs județean de folclor „Comori de suflet românesc”, ediția a XVII-a. Vor concura: Ansamblul folcloric DOR STRĂBUN Bilca, Ansamblul folcloric DOR BUCOVINEAN Botoșana, Ansamblul folcloric CLOPOȚELUL Comănești, Grup folcloric FÂNTÂNIȚA Fîntînele, Grup vocal – instrumental STRĂJĂNCUȚA Straja, Grup vocal MOLDAVA Fălticeni, Formația de jocuri populare MUGURAȘII DIN HÎRTOP Hîrtop, Grup vocal ALTIȚA Bilca, Formația de dansuri CERVONA KALENA Negostina, Grup vocal CERVONA KALENA Negostina, Formația de jocuri populare MĂNĂSTIRENII M-rea Humorului, Formația de jocuri populare IZVORAȘUL Liteni și Formația de jocuri populare copii Liteni.

Între orele 16:00-18:00 este programat un spectacol cu formații străine. Vor urca pe scenă Ansamblul GARAI IFJÚSÁGI UNGARIA, Ansamblul DUNAWIEC POLONIA, Ansamblul DOLINIAKA UCRAINA, Ansamblul WATRA POLONIA, Ansamblul PODGRODZIANKI POLONIA, Ansamblul FLOARE DE CIREȘ REP.MOLDOVA, Ansamblul DOINIȚA REPUBLICA MOLDOVA, Orchestra DINASTIA UCRAINA  + Ansamblul YUNIST UCRAINA, Ansamblul OBERIG UCRAINA, Ansamblul BARVYSTYI UCRAINA, Ansamblul CHERNIVCHANKA UCRAINA, Ansamblul CHEREMSHINA ȘI BEREGHINIA UCRAINA.

De la ora 18:00 continuă finala Festivalului-concurs județean de folclor „Comori de suflet românesc”, unde vor concura: Formația de obiceiuri FLORI DE COLȚ Ostra, Grup vocal – instrumental IZVORAȘUL Izvoarele Sucevei, Formația de jocuri OBCINA Cacica, Formația de jocuri DOINA Dolhasca, Grup folcloric ARCANUL BĂTRÂNESC Frătăuții Noi, Ansamblul folcloric DOINA Dolhasca, Grup vocal MUGURAȘII BUCOVINEI Calafindești, Formația de jocuri TRANDAFIRUL Calafindești, Formația de jocuri MUGURI DE BRAD Părhăuți, Formația de jocuri BRÂUL BUCOVINEI Todirești,  Ansamblul folcloric FLORILE BUCOVINEI Rădăuți, Grup vocal BUCOVINA Calafindești, Grup folcloric CETINA Vama, Formația de jocuri PĂDUREȚUL Cacica, Grup vocal – instrumental DOR BUCOVINEAN Siret, Grup folcloric STRĂJERII Dolheștii Mici, Formația de jocuri COMORILE DOLHEȘTIULUI Dolhești, Formația de jocuri PLAIURILE POJORÂTEI Pojorîta, Formația de jocuri – copii FIII PUTNEI Putna, Formația de jocuri – tineri FIII PUTNEI Putna, Ansamblul folcloric LUCA ARBURE – copii Arbore, Ansamblul folcloric LUCA ARBURE – tineri Arbore.

Începând cu ora 22:15, la Câmpulung Moldovenesc va concerta Ansamblul Artistic „Ciprian Porumbescu” din Suceava.

 

Sâmbătă, 27 iulie

 

Sâmbătă, 27 iulie, vor concerta Ansamblul FLOARE DE COLȚ Câmpulung Moldovenesc, Ansamblul grupului Școlar „Mihai Eminescu” din Republica Moldova, Ansamblul Grupului Școlar Nr.10 UCRAINA, Alexandra Mihaela Neagu,Delia Bertea, Patricia Aniculăesei, Ansamblul ECOUL MUNTELUI Câmpulung Moldovenesc, Ansamblu GARAI IFJÚSÁGI UNGARIA, Ansamblul DUNAWIEC POLONIA, Ansamblul DOLINIAKA UCRAINA, Georgiana Piticari, Ana Maria Crăiuț, Ansamblul WATRA POLONIA, Andreea Coca, Grup vocal FLORILE RARĂULUI Câmpulung Moldovenesc, Ansamblul PODGRODZIANKI POLONIA, Daiana Ivașcu, Ioana Cotlarciuc, Ansamblul FLOARE DE CIREȘ REP.MOLDOVA, Sebastian Galan, Cătălin Ciobanu, Andreea Schipor, Ansamblul DOINIȚA REPUBLICA MOLDOVA , Nicoleta Hafiuc, Călin Brăteanu, Gabriela Teișanu, Doina și Ciprian Petroaie, Orchestra DINASTIA UCRAINA, Ansamblul IUNIST UCRAINA, Mădălina Ursescu, Geta Zbranca, Ansamblul OBERIG UCRAINA, Cornelia Ștefan, Liliana Coca, Ansamblul BARVYSTYI UCRAINA, Iustina Horga, Ansamblul CHERNIVCHANKA UCRAINA,  Ansamblul CHEREMSHINA ȘI BEREGHINIA UCRAINA.

Seara se va încheia cu ansamblul Romanați din Caracal.

 

Duminică, 28 iulie

 

Duminică, 28 iulie, în a treia zi a festivalului de la Câmpulung Moldovenesc, începând cu ora 10:00, Formația de obiceiuri MUNTENII BROȘTENILOR Broșteni, Formația de obiceiuri TRANDAFIR DE BUCOVINA Milișăuți, Grup vocal CRIZANTEME Pleșești, com.Vulturești, Grup folcloric COȘNENCUȚA Coșna, Formația de jocuri de copii CETINA CĂLIMANIULUI Șaru Dornei, Grup vocal – instrumental NOIȚELE Bogdănești, Grup vocal – instrumental FLORILE ȘOMUZULUI Vulturești, Grup folcloric SĂLCEANCA Salcea, Grup folcloric KOLOMEIKA Siret, Grup vocal FLORI DE PE DORNA Poiana Stampei, Grup vocal DORUL ȘOMUZULUI Hârtop, Grup vocal RĂZEȘII BUCOVINEI Horodnic de Sus, Grup vocal PĂSTRĂTORII DE TRADIȚII Marginea, Formația de jocuri SIMION FLOREA MARIAN Ilișești, Grup vocal – instrumental PĂDUREANCA Zamostea și Formația de jocuri TRILIȘEȘTI Iaslovăț.

Între orele 14:00 și 17:00 este programat spectacolul formațiilor străine, având ca protagoniști Ansamblul GARAI IFJÚSÁGI UNGARIA, Ansamblul DUNAWIEC POLONIA, Ansamblul DOLINIAKA UCRAINA, Ansamblul WATRA POLONIA, Ansamblul PODGRODZIANKI POLONIA, Ansamblul FLOARE DE CIREȘ REP.MOLDOVA, Orchestra DINASTIA UCRAINA  +Ansamblul YUNIST UCRAINA, Ansamblul OBERIG UCRAINA, Ansamblul BARVYSTYI UCRAINA și Ansamblul CHEREMSHINA ȘI BEREGHINIA UCRAINA.

De la ora 17:00, continuă finala Festivalul-concurs județean de folclor „Comori de suflet românesc” cu următorii participanți: Grup vocal – instrumental PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung Moldovenesc, Formația de obiceiuri GURA IZVORULUI Vatra Moldoviței, Formația de jocuri BRĂDUȚUL Frumosu, Grup vocal FLORI DE MĂR Rîșca, Grup vocal BOGDANA Bogdănești, Ansamblul folcloric FLORI DE BUCOVINA Sadova, Grup folcloric OBCINA STÂNIȘOAREI Mălini, Ansamblul folcloric PLAI BUCOVINEAN Dorna Candrenilor, Formația de obiceiuri MEGIEȘII Cornu Luncii, Grup folcloric DOR Moara, Grup vocal VOCILE NEGOSTINEI Negostina, Grup folcloric ARCANUL Pârteștii de Jos și Formația de jocuri pe generații ARCANUL Fundu Moldovei.

Seara se va încheia cu un recital susținut de Ion Palade și cu Ansamblul Romanați din Caracal.

Comentarii Facebook

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.