Secția 1 Poliție Rurală Vadu Moldovei, a fost sesizată miercuri, 4 mai, în jurul orei 16:00, prin „S.N.U.A.U 112”,  despre faptul că, în noaptea de marți spre miercuri, din locuința unui bărbat de 32 de ani din comuna Vadu Moldovei, persoane necunoscute au sustras mai multe bunuri.

Polițiștii au stabilit faptul că, hoții au profitat de lipsa unui sistem de pază și alarmare și de faptul că imobilul nu este locuit, și, prin forțarea unei uși, au pătruns în interior, de unde au sustras scule electrice.

Conform unui comunicat al IPJ Suceava, în cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate de polițiști pentru identificarea autorilor şi recuperarea prejudiciului.

Poliţiştii recomandă încă o dată cetăţenilor să dispună măsuri minime de protecţie a bunurilor astfel încât să nu cadă victime ale hoţilor. Se recomandă asigurarea cu sisteme de închidere şi alarmare a locuinţelor şi anexelor. Asiguraţi iluminarea şi îngrădirea perimetrului.

 

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.