Sâmbătă, la Râșnov, a avut loc cea de-a șaptea ediția a primului maraton clasic pe zăpadă din Europa, Maratonul Zăpezii Isostar – „Memorial Colonel Aurel Cristea- Colonel Mihail Szabo”.

În proba de 15 kilometri a ocupat locul 1  sportivul legitimat la CSM Dorna Vatra-Dornei, Bularda Gabriel, care se află în pregătire pentru Campionatul European de alergare montană de la Skopje –Macedonia.
Și atletul Andrei Dorin Rusu, legitimat la CSM Dorna Vatra-Dornei, club structurat de Primăria Municipiului Vatra Dornei și Consiliul Local, a participat sâmbătă, 17 februarie, în Istanbul – turcia, la Campionatul Balcanic de Seniori.
Acesta a participat la proba de 1.500 de metri, unde a sosit pe locul patru. A doua zi, atletul a participat la Cupa Istanbul, în proba de 3.000 de metri, unde s-a clasat pe locul 3.
Antrenorul Cristian Prâsneac susține că pentru Andrei Dorin Rusu cursa de 1500 de metri a fost una tactică, dar și că acesta a fost împins și a pierdut la secundă obținerea unei medalii.