La Fălticeni în perioada 9-15 septembrie are loc a treia ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret “Grigore Vasiliu Birlic”.

Potrivit primarului Cătălin Coman în ședința de Consiliu Local a fost bugetată suma de 20.000 de lei. Municipalitatea fălticeneană va asigura în unitățile de învățământ din oraș cazarea şi masa concurenților.

În continuare vă prezentăm programul celei de-a III-a ediții a  FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU PENTRU TINERET „Grigore Vasiliu Birlic”.

• Ziua 1 (luni, 9 sept. 2013)
Ora 10: Primirea participanţilor
Ora 12: Conferinţa de presă şi vernisajul expoziţiei de acuarelă “Lumini şi umbre” al artistului plastic Alexandros Pintilii Karciucas
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15: Vizitarea muzeelor fălticenene
Ora 18: Seară de teatru (Medeea Marinescu şi Marius Manole: “Fă-mi loc”)
Ora 20: Întâlnire de suflet cu: Medeea Marinescu şi Marius Manole
Ora 21: Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22: Gala de deschidere a festivalului: Spectacol de muzică folk (Adi Bezna, Cosmin Vaman, Sorin Poclitaru şi Ştefania Iacob)

• Ziua a 2-a (marţi, 10 sept. 2013)
Ora 8.30:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10:Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15.30: Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 17: Seară de teatru studenţesc: Trupa de Teatru „Ateneu” – Iaşi: „Jurnalul unui nebun”(Regia: Ion Sapdaru)
Ora 19: Spectacolul „Încă o piesă fără titlu” al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache)
Ora 20: One-woman show: “Edith Piaf” (cu Anca Lăcusteanu)
Ora 21:Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22.30:Cinemateca de noapte (Filmul “Minte-mă frumos”)

• Ziua a 3-a (miercuri, 11 sept. 2013)
Ora 8: Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10: Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 9: Concursul individual (recitare poezie sau monolog):Grupa 7-14 ani şi
Workshop pentru copii (Invitat: Claudia Motea)
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15: Concursul individual (recitare poezie sau monolog): Grupa 15-25 ani
Ora 18: Seară de teatru (Casa de Cultură Călăraşi: „Variaţiuni enigmatice”)
Ora 20: Spectacolul „Al cincilea anotimp”, al trupei de teatru „Birlic”
Ora 21: Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22.30: Cinemateca de noapte (Filmul “Orient Express”)

• Ziua a 4-a (joi, 12 sept. 2013)
Ora 8:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 9: Concurs de interpretare trupe de teatru (5 spectacole de teatru):
1. Trupa “Pi”- Suceava: “Doi vecini”(Coordonator: Iulia Murariu)
2. Trupa “Mymesis”- Piteşti: “O piesă pur şi simplu” (Coordonator: Aurora Ivan)
3. Trupa “Teatru Club Tineret”- Iaşi: “Jacques sau supunerea” (Coordonator: Emil Gnatenco)
4. Trupa “Stop”- Piatra Neamţ: “Familie, iubire, prafuri” (Coordonator: Maria Hibovski)
5. Trupa “Atelierul de Teatru”- Botoşani: “Şcoala lui Gufi”(Coordonator: Lenuş Teodora Moraru)
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 18: Seară de teatru:(Teatrul Municipal Traian Grozăvescu – Lugoj: „Gaiţele”)
Ora 20: Spectacolul „Aquaholic” al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache)
Ora 21:Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22.30: Cinemateca de noapte (Filmul “Nuntă în Basarabia”)

• Ziua a 5-a (vineri, 13 sept. 2013)
Ora 8:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 9: Concurs de interpretare trupe de teatru (4 spectacole de teatru):
1. Trupa “Alfa Omega Art”- Piatra Neamţ: “Bertha” (Coordonator: Gina Gulai)
2. Trupa “Thaliamar” – Mangalia: “Echivoc” (Coordonator: Aura Mircea Stuparu)
3. Trupa “Noi”- Călăraşi: “Manual de folosinţă al adolescentului” (Coordonator: Marian Zaharia)
4. Trupa “Protha” – Panciu: “Prinţesa şi porcarul (Coordonator: Cătălin Sfârloagă)
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15: Primăria Municipiului Fălticeni:CEREMONIA DECERNĂRII TITLULUI DE CETĂŢEAN
DE ONOARE PENTRU: MIHAIL ŞERBAN (SCRIITOR), MAESTRUL VLADIMIR GĂITAN,
MAESTRUL EMIL HOSSU (POST-MORTEM) ŞI DOAMNEI CATRINEL DUMITRESCU
Ora 16.30: Prezentarea filmului “Măria Sa, Birlic”, realizat de Carmen Olaru (TVR Iaşi). Întâlnire de suflet cu: Alex Şerban (strănepotul maestrului Gr. V. Birlic)
Ora 18.30: Seară de teatru: „Ludwig, Nicolo & Jo” cu Radu Gheorghe, Mihai Bisericanu și Georgeta Ciocârlan
Ora 20: Trupa “Birlic”: ”Karagiale Reloaded”(Regizor: Gheorghe Balint)
Ora 21: Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22.30: Cinemateca de noapte (Filmul “Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”)

Ziua a 6-a (sâmbătă, 14 sept. 2013)
Ora 8.30:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10: Excursie cultural-religioasă la Comlexul duhovnicesc “Nicolaus” – Hreaţca
(Participarea la Sf. Liturghie, slujba de pomenire pentru personalităţi şi agapa creştină)
Ora 15: Lansare de cărţi ale editurii Polirom, invitat Dan Lungu, scriitor si directorul Muzeului Literaturii Române Iaşi şi prezentarea filmului “Sunt o babă comunistă”
Ora 17.30: Întâlnire de suflet cu: Stere Gulea, Irina Margareta Nistor şi Dan Lungu
Ora 19: Întâlnire de suflet cu: Eusebiu Ştefănescu, Vladimir Găitan şi Radu Gheorghe
Ora 21: GALA DECERNĂRII PREMIILOR FESTIVALULUI şi SPECTACOL DE OPERĂ (Opera Naţională din Iaşi): Curtea interioară a Muzeului de Artă “Ion Irimescu”
Ora 23: Cina şi Petrecerea de rămas bun (Invitaţi: Radu Gheorghe, Ovidiu Mihăilescu, Puiu Creţu, Sorin Poclitaru şi Ştefania Iacob)

• Ziua a 7-a (duminică, 15 sept. 2013)
Ora 11: Excursie cultural-religioasă la mănăstirile din Bucovina (Dragomirna, Putna, Suceviţa, Moldoviţa, Voroneţ şi Slatina)
Ora 19: Seară de teatru (Teatrul Nottara: PREMIERA NAŢIONALĂ a piesei “Comedie de modă veche”)
Ora 21: Cinemateca de noapte: (Filmul: “Titanic vals”)

Printre invitați se numără Alex Şerban (strănepotul maestrului Gr. V. Birlic),Vladimir Găitan, Radu Gheorghe, Beatrice Rancea, Stere Gulea, Catrinel Dumitrescu, Irina Margareta Nistor, Medeea Marinescu, Marius Manole, Dan Lungu, Carmen Olaru, Mihai Pînzaru PIM (care va oferi fiecărui participant la festival câte un portret), Mihai Bisericanu, Georgeta Ciocârlan, Ovidiu Mihăilescu, Puiu Creţu, Sorin Poclitaru, Adi Bezna, Cosmin Vaman, Clara Mărgineanu, Vasile Toma, Dan Clucinschi şi alţii.

Juriul festivalului este format din Eusebiu Ştefănescu (Preşedintele Juriului), Claudia Motea, Ion Sapdaru, Gheorghe Balint şi Lorette Enache.

 

Comentarii Facebook

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.