Simona Halep, locul 2 WTA și cap de serie numărul 2, s-a calificat miercuri noapte în semifinalele de la US Open 2015, după un meci extraordinar reușit în fața Victoriei Azarenka, locul 20 WTA. Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-4, aceasta fiind pentru ea prima victorie din carieră în fața jucătoarei pregătite de belgianul Wim Fissette, din trei încercări.

Partida dintre Simona Halep și Victoria Azarenka a fost întreruptă în setul decisiv, la scorul de 6-3, 4-6, 1-2 și 40-15 pentru sportiva noastră, din cauza ploii care s-a abătut asupra complexului de la Flushing Meadows. După o pauză de aproximativ o oră și jumătate, la revenire, Simona Halep a început cu un ace și a egalat rapid situația în decisiv.

De la acel moment, cele două sportive și-au mai făcut serviciul câte o dată, după care Simona Halep a reușit break-ul decisiv, la 3-3, și nu a mai putut fi oprită de Azaranka din drumul spre victorie.

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe italianca de pe locul 26 WTA, Flavia Pennetta.

În cealaltă semifinală de la US Open 2015 se vor bate liderul mondial, Serena Williams, și o altă italiancă, Roberta Vinci, locul 43 WTA.