Una dintre cele mai cerute destinații de vacanță pentru români este reprezentată de regiunea Antalya din Turcia. Dacă până în 2020 conta oferta de preț și serviciile oferite, după pandemia de COVID-19, turiștii aleg, în primul rând, siguranța sănătății lor și a familiei. De aceea, hotelierii turci au investit, în ultima perioadă, într-un nou concept intitulat turism în siguranță (Safe tourism).

Concret, în toate hotelurile se respectă regulile de distanțare, masca sanitară este purtată peste tot în interior, iar reprezentantul Agenţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism din Turcia (TURSAB), Ferit Turgut, a anunțat că până la finele lunii mai toți angajații din industria ospitalității vor fi obligați să se vaccineze.

Preşedintele TURSAB a afirmat că încă de la începerea pandemiei s-au luat măsuri pentru siguranța sănătății turiștilor. Acesta a spus că anul trecut, deși nu era obligatoriu un test PCR pentru intrarea în Turcia, din cei 3, 5 milioane de turiști doar 3.500 au fost depistați pozitivi.

În 2021, numărul celor depistaţi cu SARS-CoV2 a fost sub 1.000 de persoane, din circa 1,4 milioane de turişti care au vizitat Antalya în primele patru luni ale acestui an. În prezent, în Turcia se intră pe baza unui test RT-PCR negativ, care este cerut inclusiv persoanelor vaccinate și trebuie efectuat cu 72 de ore înainte de sosirea în țară. 

Mai mult decât atât autoritățile turce ar putea renunța, de la 1 iunie, la aceste teste pentru turiștii care vin din anumite țări, inclusiv din România. O decizie în acest sens va fi luată în următoarele două săptămâni.

Trei resorturi de lux pe care le-am vizitat se încadrează în descrierea de mai sus, în ceea ce privește siguranța sănătății turiștilor. Toate trei oferă servicii turistice de cea mai bună calitate în regim all inclusiv și ultra all inclusiv. Dar să le luăm pe rând.

NG Phaselis Bay – Exclusivul dus la un nou nivel

Un hotel exclusivist, inaugurat în luna aprilie 2021, oferă cele mai bune servicii. Resortul Hotelul NG Phaselis Bay este situat la o distanță de 52 de km de Aeroportul din Antalya și 5 km distanță de centrul orașului Kemer, pe plajă.

Hotelul dispune de 480 de camere spațioase cu vedere la mare, pădure sau grădină. Pe lângă camerele superioare, deluxe și cele 5 tipuri de suite care au peste 90 de metri pătrați, resortul are și câteva vile.ng phaselis bay kemer

Vila NG King cu vedere la pădure: are o suprafață de 250 m², 4 dormitoare și 1 living și este potrivită pentru 7 adulți și 2 copii. Are piscină privată, gradină, 4 băi, mini bucătărie, terasă, zonă de relaxare – masă și șezlong pe terasă, minibar Premium, Play Station, serviciul majordom.

Gökçe Hepkeskin, directorul de marketing a spus că între facilitățile hotelului se numără cele 5 restaurante „a-la-carte”, 9 baruri, o cafenea, restaurant pe plajă, un centru SPA și Wellness dotat cu baie turcească, saună, masaj, baie de aburi, fântână de zăpadă, tratamente corporale, un aquapark cu 11 tobogane, patru piscine, dar și multe alte beneficii.

NG Phaselis Bay este deschis în urmă cu numai o lună și a fost o investiție de 500 de milioane de euro. După cum se observă din fotografii, hotelul beneficiază de o panoramă de vis pentru că din orice parte ai privi, vezi marea albastră şi munţii Taurus.

Jülide Utku, directorul de vânzări al NG Phaselis, a precizat că prețurile pentru acest hotel de cinci stele în regim ultra all inclusiv, pornesc de la 2.400 de euro pentru doi adulți, crescând la 2650 pentru doi adulți și un copil de 6 ani, iar pentru doi adulți cu doi copii unul de 6 și celălalt de 12 ani prețul este de 3.700 de euro.

The Land of Legends  – Raiul copiiilor

The Land of Legends se află în Antalya și oferă un concept de vis pentru copii dar și pentru adulți. Acesta dispune de un cinematograf 5D deosebit, râu de aventură, piscină cu valuri și hypercoaster cu lungimea de 1,3 km și viteza de 115 km/h.

Cem Tuna, managerul general al „Land of Legends”, a precizat că parcul din Antalya este cel mai mare din Europa de Est și Asia de Vest, anual ajungând peste un milion de turiști care vor să guște adrenalina celor 97 de de puncte de atracție.

Acesta a afirmat că din totalul de puncte de atracție în acest urias parc de distracție, 45 sunt topogane cu apa sau alte jocuri acvatice.

„Una dintre principalele atracții ale parcului este zona de waterpark. Hyper și celelalte roller-coastere sunt elementele noastre definitorii. Sunt foarte căutate, dar si pline de adrenalină. Oamenii aleg să urce în ele împreună cu toată familia și sunt tot mai populare”, spune managerul parcului.

Cem Tun a mai spus că din 1 iunie toate activitățile din parc vor fi deschise și vor fi deservite de cei 500 de angajați ai parcului. 

Potrivit managerului, cel mai căutat loc din parc, care îți oferă cele mai intense clipe de adrenalină este hiper coasterul deschis în 2018. Înălțimea maximă este de 61 de metri iar căderea în buclă se face de la 43,5 de metri. Viteza maximă este de 115 km/h, iar lungimea este de 1.273 de metri, având două inversiuni, exercitând o forță gravitațională de 4,2. Tot traseul hyper coasterului are o durată de 2 minute și 8 secunde. Datorită acestei bucle verticale foarte mari, performanța este înscrisă în Cartea Recordurilor. Hyper Coasterul din Antalya împărțind recordul cu cel din Lewa Adventure din Shaanxi, China.

„Este în Cartea Recordurilor datorită buclei. Avem o buclă de 43.5 metri înălţime, iar tot în acest parc este cel mai interesantă priveliște văzută dintr-un hiper coaster. Am investit 200 de milioane de dolari. Noi cei de la parcul de distracție de la Land of Legends creăm momente fantastice, nu oferim doar o zi excelentă”,  a spus Cem Tuna, managerul general al „Land of Legends”.

O atracţie unică a acestui parc de distracţii, care nu poate fi găsită în niciun alt parc din Europa, o reprezintă delfinii dresaţi pentru a face show-uri, dar şi pentru a înota cu turiştii. Trebuie precizat că în 2019, circa 15.000 de români au fost în acest parc de aventuri, iar în 2020 i-au călcat pragul aproximativ 5.000.

Land of Legends face parte din lanțul hotelier Rixos.

Hotelul care deservește parcul de distracție denumit Kingdom (Regatul). Serviciile oferite de reprezentanții hotelului sunt de tip all inclusiv.

Alper Ergun, director al hotelului „Kingdom”, a precizat că acesta beneficiază de o piscină interioară semiolimpică și una pentru copii, iar camerele și suitele sunt dotate cu televizoare LED cu ecran dual, PlayStation sau Xbox, fiecare având un design deosebit inspirat din basmele copilăriei.

Trebuie aminti faptul că turiștii care aleg să se cazeze la acest hotel beneficiază de un bilet de intrare gratuit la parcul tematic. Restaurantul oferă mâncăruri din bucătăria, italiană, americană, europeană dar și turcă.

Hotelul The Land of Legends Kingdom pune la dispoziție un churrascaria brazilian, un bistro italian, o patiserie, un smoothie bar și un bar de vitamine.

Cel mai apropiat aeroport este Aeroportul Antalya, aflat la 25 km de Hotelul The Land of Legends Kingdom.

Un sejur cu cazare la Land of Lagends pentru doi adulți are un preț de pornire de la 3000 de euro. Pentru 2 adulți și un copil până în 6 ani prețul este de 3050 de euro, iar pentru doi adulți cu doi copii de șase, respectiv 12 ani prețul poate ajunge la 4300 de euro.

Pentru cei care preferă Belekul și luxul managerul de destinație al agenției Hello Holidays, Veronica Iordache, a precizat că Rixos Premium Belek este locul ideal. 

„Hello Holidays se consolidează, vara aceasta, pe destinaţia Antalya, după ce în anii trecuţi numărul curselor din sezon a fost mai mic. La cererea publicului şi din dorinţa echipei de diversificare a produselor, pachetele pentru Antalya din acest an sunt majoritatea la hoteluri mai sofisticate, cu concepte complexe, unde accentul se pune pe răsfăţul turiştilor. Sunt foarte multe hoteluri cu facilităţi pentru copii. Majoritatea vin cu familiile, cu copii, şi vor să aibă cât mai multe facilităţi. Belek ar fi cea mai luxury zonă, iar cea mai apropiată de aeroport este zona Lara. Din punctul meu de vedere, zona Kemer este mult mai frumoasă, fiindcă are şi mare şi munte”, a conchis Veronica Iordache.

 

SPICE

 

Ultimul hotel vizitat, SPICE, este locul ideal pentru cei care au un buget fix, dar vor condiții și servicii de top. Hotelul se afla în la 40 km de centrul orasului Antalya si 35 km de aeroport.

Directorul de marketing al Spice, Serdar Gaktepe, a precizat că resortul este construit în stil oriental se află în oraşul Belek fiind situat la mică distanță de plajă. Resortul se întinde pe circa 91.000 mp, fiind deschis în anul 2007 și renovat în 2013.

Acesta dispune de camere spațioase cu balcon și vile cu piscină privată. Copiii se pot distra în parcul de distracții și în cel cu tobogane. Intrare în apa Mării Mediterane este domoală, la mal având pietriș mărunt, iar în apă nisip. Cele trei restaurante à la carte, dar și cel principal oferă preparate turceşti, italiene şi asiatice.

Lângă recepție, dar și pe terasa în aer liber, oaspeţii pot savura cocteiluri la barurile complexului.

Piscinele acestui resort sunt printre cele mai mari și mai frumoase, iar sauna şi hamam-ul turcesc tradiţional îți oferă clipele de relaxare mult dorite.

Trebuie amintit că arhitectura acestui resort este unică și îmbină luxul turcesc cu cel indian. Nu în ultimul rând, un sejur cu plecare din București începe de la 1100 de euro pentru doi adulți și poate ajunge până la 2050 de euro pentru doi adulți și doi copii.

Nu trebuie uitat faptul că  Antalya dispune de structuri de cazare pentru toate buzunarele. Acest fapt fiind subliniat de directorul de dezvoltare al Hello Holidays, Aytac Acikgoz.

„În acest moment în total, în Antalya sunt 3.328 de hoteluri, dintre care 50% sunt de 5 stele. 500 şi ceva sunt hoteluri luxury”, a precizat Aytac Acikgoz.

În primele patru luni ale acestui an, Antalya a fost vizitată de 1,4 milioane de turişti, iar până la finalul anului sunt aşteptați în jur de 7,4 milioane de turişti

Oferta este, însă, mult mai variată. În total, în zona Antalya sunt peste 3.300 de hoteluri, dintre care jumătate sunt de 5 stele, iar peste 500 sunt considerate de lux. Potrivit reprezentanţilor agenţiei de turism Hello Holidays, multe dintre resorturi oferă reduceri în această perioadă.

Agenţia Hello Holidays s-a înfiinţat în urmă cu 14 ani, fiind organizator de circuite în România şi în alte 36 de ţări din Europa şi Asia, dar şi de sejururi în Grecia, Turcia, Egipt, Albania, Bulgaria, realizate cu o flotă modernă de autocare ori cu avionul.

Este agenţia din România cu cele mai multe curse charter cu autocarul  în zonele de vacanţă Bodrum, Marmaris și Kusadasi din Turcia.

În Antalya, Hello Holidays are în portofoliu și programe de tip circuit, care se desfăşoară tot timpul anului şi cuprind Cappadocia, Coasta Lycia, Istanbul, ori diverse combinaţii între regiuni şi tipuri de vacanţe.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.