Evenimentul a debutat cu un bilanţ al celor 8 ani de conducere a lui Dragoş Neamu şi va continua cu alegerea unei noi structuri manageriale, mai flexibile şi mai adaptate modernităţii.
Tema adunării este “Unde-i lege, nu-i tocmeală, dar ne putem tocmi pentru a o modifica în bine” – cu abordare specială asupra Legii Muzeelor, a Legii Patrimoniului Cultural Mobil, a criteriilor de evaluare a colecţiilor muzeale şi a Legii managementului.
Dragoş Neamu crede că legislaţia actuală a muzeelor este una lacunară şi că sunt necesare schimbări urgente.
Lasa un raspuns