Joi, 15 octombrie, la ora 13.52, lucrătorii din cadrul SPR 8 Adâncata au fost sesizați prin SNUAU 112 de către un bărbat de 39 ani, din comuna Adâncata, cu privire la faptul că a identificat o grenadă în pădurea de pe raza comunei Adâncata, cunoscută sub denumirea de ,,Romănoaia”.

În jurul orei 11.00, apelantul a plecat de la domiciliu în pădurea de pe raza satului Adâncata, pentru a culege ciuperci. Ajuns în zona denumită generic ,,Romănoaia”, limita dintre comuna Adâncata cu cea a comunei Mitocu Dragomirnei, a observat un obiect metalic la suprafață. Astfel, fiind în posesia unei lopeți a început să sape, identificând la suprafață un posibil dispozitiv exploziv tip grenadă.
La fața locului s-a deplasat un echipaj ISU care a identificat dispozitivul în cauză ca fiind o grenadă de mână defensivă, fără focos, provenită din Al Doilea Război Mondial ce a fost ridicată în vederea distrugerii.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.