Potrivit reprezentanților I.T.P.F. Sighetu Marmației, în urma unei acțiuni specifice pe linia combaterii contrabandei cu țigari de proveniența ucraineană, polițiștii însoțiți de procurorul de caz, s-au deplasat la un imobil de pe raza localității Ulma, unde conform informațiilor, se aflau depozitate țigari provenite din contrabandă. Proprietarul, Mihai G., în vârstă de 32 ani, a confirmat faptul că în locuința sa se aflau 14 baxuri cu tigari, pe care a fost de acord să le predea politiștilor de frontieră.
In același timp, lucrătorii noștri au observat un bărbat care s-a furișat în curtea imobilului, pe care l-au identificat ca fiind Ionel R., în vârstă de 20 ani.
Acesta a declarat că știa că în locuință se aflau țigări și intenționa să sustragă câteva baxuri, pentru a le valorifica ulterior pe piața neagra de desfacere din zonă.
Persoanele în cauză, precum și țigarile, au fost duse la sediul sectorului, unde la inventarierea baxurilor, a rezultat cantitatea de 6.970 pachete de țigări de diferite mărci, de proveniență ucraineană.
În continuarea verificărilor a rezultat faptul că ambele persoane sunt implicate în activitatea infracțională, iar în cauză se efectuează cercetări pentru savârșirea infracțiunii de contrabandă, la final urmând a se lua toate măsurile legale ce se impun.
Țigări de contrabandă, confiscate din casa unui barbat
![](https://suceavalive.ro/wp-content/uploads/2015/08/tigari-contrabanda-1.jpg)
Aproape 7.000 de pachete de țigări de contrabandă, au fost confiscate din casa unui bărbat din Ulma.
Lasa un raspuns